Czyżynalia 2013 - Pierwsza gwiazda!

Z chęcią możemy was poinformować że znamy już datę i pierwszą gwiazdę tegorocznych Czyżynaliów:) Jest to holenderski zespół grający metal symfoniczny - Within Temptation!!! CZYŻYNALIA 2013
KRAKÓW 17,18  MAJA
Pas Startowy Muzeum Lotnictwa Polskiego
(wejście od ul. Bora Komorowskiego)
Within Temptation oraz inni.

 

 

 

 

 


Zespół Within Temptation został założony w 1996 roku w Holandii przez Roberta Westerholta. Jako pierwszą Robert zaangażował wokalistkę – swoją dziewczynę Sharon den Adel. Następnie zaproponował współpracę byłym członkom swojej poprzedniej kapeli The Circle (działającej później pod nazwą Voyage). Jeroen van Veen i Michiel Papenhove przyjęli propozycje, ale zespół nadal potrzebował perkusisty i klawiszowca. Tym pierwszym został Dennis Leeflang, drugim zaś młodszy brat Roberta – Martijn Westerholt. W ten sposób powstał cały skład zespołu.

 

 

 

Swoją pierwszą płytę demo pt. Enter zawierającą utwory The Gatekeeper, Candles, Enter i Pearls Of Light rozesłali do kilku wytwórni fonograficznych. W ciągu dwóch miesięcy otrzymali kilka różnych propozycji. Zespół zdecydował się na podpisanie kontraktu z DSFA Records. W tym samym czasie nastąpiła wymiana perkusisty na Ivara de Graaf. Na początku 1997 roku zespół rozpoczął nagrywanie swojej debiutanckiej płyty Enter zawierającej osiem utworów w tym także te z płyty demo. Producentem płyty został gitarzysta zespołu Orphanage (z którym wcześniej Within Temptation mieli okazję zagrać kilka koncertów), Lex Vogelaar, a wokalista tegoż zespołu, George Oosthoek zaśpiewał gościnnie w Deep Within. Całość zmiksował Oscar Holleman, znany także ze współpracy z The Gathering. Płyta nagrana w ciągu dwóch tygodni ujrzała światło dzienne 7 kwietnia 1997 roku.
 
17 maja Within Temptation zagrali na Dynamo'97. Był to jeden z pierwszych dużych koncertów w ich karierze. W listopadzie tego samego roku pojechali na niewielką dwutygodniową trasę koncertową po Austrii i Niemczech. Pod koniec roku zespół opuścił Ivar. Jak sam powiedział zrezygnował z dalszego grania ponieważ, chciał poświecić więcej czasu innym rzeczom. Na jego miejsce wszedł nowy perkusista Ciro Palma. Już z nowym perkusistą zespół zagrał na Noorderslag, a potem na Dynamo'98 (należy dodać, że zespół grał tu już na głównej scenie). Mniej więcej w tym czasie powstała EP-ka The Dance. Miała za zadanie wypełnić przerwę pomiędzy Enter a nową płytą. Nikt z zespołu nie spodziewał się wtedy jeszcze, że będzie to aż tak duża przerwa. Zespół doszedł do wniosku, że po kilku latach intensywnej pracy należy im się odpoczynek, dlatego też w tym okresie działo się niewiele.

 

 

Przez ten czas członkowie kapeli dokończyli swoje studia, a także dorobili się własnego studia nagraniowego. Jedynym ważnym wydarzeniem, o którym należy wspomnieć jest powrót Ivara de Graafa. Rok 2000 okazał się dla zespołu niezwykle udany. Na początku roku został zaproszony na wiele znaczących festiwali w krajach Beneluksu. W grudniu pojawiła się kolejna płyta Within Temptation Mother Earth wyprodukowana przez Anthony'ego Van den Berga. Wiele profesjonalnych holenderskich pism muzycznych wybrało Mother Earth na płytę miesiąca, a liczba fanów wciąż rosła.
Przyczyniła się do tego również duża ilość koncertów którą zespół zagrał w kolejnym roku. Występowali między innymi w Paryżu, Meksyku, a także na słynnym festiwalu Pinkpop. Ogółem zagrali ok. 40 dużych koncertów (przy czym zawsze hale były pełne). Wydano także trzy single – Our Farewell, Ice Queen i Mother Earth. Ten drugi w 2002 roku dotarł na sam szczyt list przebojów zarówno w Holandii, jak i w sąsiedniej Belgii. Sama płyta osiągnęła w ojczyźnie zespołu status platynowej, a w Belgii złotej. Zespół otrzymał także nagrody TM/MTV Awards.
 
Zespół wystąpił na festiwalach takich jak Ozzfest, Lowlands, Dynamo, Rock Werchter, Pukkelpop i Parkpop w krajach Beneluksu, a także na niemieckich Rock im Park, Bizarre, Summerbreeze. Odwiedzili także ważniejsze miasta we Francji (Paryż, Lyon, Lille, Bordeaux, Tulon). Po zakończeniu trasy w 2003 roku ukazała się płyta DVD z zapisem kilku koncertów Within Temptation oraz bonusami w stylu ujęcia zza kulis, wywiady.

 

 

Przez większość 2004 roku zespół pracował nad materiałem na nowy album The Silent Force, który został wydany w październiku w całej Europie. Płyta była tworzona w Szwecji, Rosji, Belgii i Holandii, a wyprodukowana przez Daniela Gibsona. Stand My Ground, pierwszy singel z tego albumu był wielkim sukcesem w całej Europie. Stał się numerem 1 w Holandii, Finlandii, Hiszpanii, numerem 5 na listach w Niemczech, 10 w Belgii, 20 w Austrii i Szwajcarii, 30 w Grecji, Francji, Szwecji i Norwegii. Otrzymał także status złotej płyty w Hiszpanii, Finlandii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech i Portugalii. W listopadzie 2005 roku zespół otrzymał platynę w Holandii.

 

 

Obecnie grupa sprzedała ponad 500 000 kopii swojego albumu The Silent Force. Na początku 2005 roku zespół otrzymał w rezultacie po raz kolejny nagrodę muzyczną Conamus na najbardziej eksportowy zespół, jak również Nagrodę Edison`a i został nominowany „najlepszym międzynarodowym zespołem”. Drugi singel Memories był również sukcesem. W lutym i marcu Within Temptation objechało Europę i zagrało nawet na w Middle East na „Dubai Desert Rock Festival”, kwalifikując się do Top 10 w Dubaju.
 
Zespół otrzymał Nagrodę TMF jako „najlepszy rockowy zespół”. Trzeci singel Angels został wydany w czerwcu, kiedy grupa grała na głównych europejskich festiwalach takich jak Pinkpop, Wertcher, Rock am Ring, Rock im Park, Sweden Rock, Ruisrock, Aerodrome i Gurtenfest. Zespół supportował także Iron Maiden na ich występach w Paryżu i Zurichu.
W sierpniu otrzymali Światową Nagrodę Muzyczną, jako najlepiej sprzedający się holenderski artysta na świecie. The Silent Force został wydany w Japonii, Australii oraz Wielkiej Brytanii pod koniec 2005 roku, kiedy grupa zagrała dwa udane koncerty w Anglii.
 
W listopadzie 2005 roku Within Temptation wydało DVD The Silent Force Tour z materiałami filmowymi z ich koncertów oraz specjalnie zaplanowanym „Java Island” w Amsterdamie. Płyta zawierała także materiały z występów na Rock Werchter (Belgia) i Live 05 (Finlandia), jak również szczegółowe klipy spoza sceny.
 
Na początku 2006 roku zespół ogłosił, że przekroczył magiczną granicę 1 000 000 sprzedanych płyt CD i DVD na całym świecie. To jest jeden z powodów, dzięki którym grupa otrzymała prestiżową nagrodę "Pop Prize", ważną statuetkę dla zespołu, który najbardziej współpracuje z holenderską muzyką pop. Kilka tygodni po tym grupa otrzymała już trzecią nagrodę „eksportową”, jak również dla najlepiej na świecie sprzedającego się holenderskiego artysty. W lutym Within Temptation ogłosiło współpracę z twórcami gry The Chronicles of Spellborn.

 

 

12 marca zespół wydał album The Heart of Everything. Pierwszym singlem promującym płytę został utwór What Have You Done, a kolejnym EP Frozen/The Howling. W listopadzie zespół wydał specjalną edycję albumu The Heart of Everything, promowaną przez singel All I Need. 16 stycznia 2008 w ramach europejskiej części trasy koncertowej zespół zagrał w warszawskiej Stodole. Był to ich pierwszy koncert w Polsce. 7 lutego 2008 roku zespół zagrał koncert przed 10,000 widownią w Ahoy Rotterdam u boku 60- osobowej Metropole Orchestra, 30-osobowego klasycznego chóru, i przy udziale robiących wrażenie efektów specjalnych. Zapis tego koncertu ukazał się 22 września 2008 na podwójnym koncertowym DVD, podwójnym koncertowym CD i dysku Blu-Ray zatytułowanym Black Symphony. Na DVD oprócz koncertu w Ahoy znajdą się także fragmenty koncertu zagranego w Beursgebouw w Eindhoven 24 listopada 2007 roku oraz dodatkowe materiały bonusowe (teledyski, zapis wręczenia nagrody "Pop Prize", zapisy z prywatnych kamer członków zespołu z tourne po USA i Japonii). Pod koniec 2007 roku zespół zapowiedział, że rozpoczyna pracę nad materiałem na nowy album studyjny, którego wydanie wstępnie zapowiedziano na pierwszą połowę 2010 roku.

 

 

W listopadzie 2009 roku zespół wydał CD pt. An Acoustic Night at the Theatre złożony z akustycznych wersji piosenek nagranych podczas trasy teatralnej odbytej w 2008 roku. To wydawnictwo koncertowe promowane jest przez singiel Utopia. W 2010 roku na oficjalnej stronie zespołu ukazała się informacja, że dotychczasowy perkusista zespołu - Stephen van Haestregt - opuszcza zespół. Powodem jego odejścia okazała się współpraca z grupą My Favourite Scar.

 

 

 Tagi:0.016 | użytkowników: 0, gości: 1 | Home | Logowanie/Rejestracja | RSS | Reklama | Redakcja | Partnerzy | Kontakt